Aparaty stałe

PORADY ⋅ APARATY STAŁE ⋅ Awarie aparatu

W razie jakiejkolwiek awarii aparatu należy bezzwłocznie skontaktować się ze swoim ortodontą. W przypadku awarii aparatu stałego problemy najczęściej dotyczą odklejenia się zamka oraz drażnienia tkanek miękkich zakończeniem drutu, rzadziej wysunięcia się drutu z rurki pierścienia na zębie trzonowym. Odklejenie się zamka na ogół nie wymaga natychmiastowego przyjazdu do gabinetu, jednak aby to ustalić zawsze lepiej skontaktować się telefonicznie z lekarzem lub asystentką. Podczas umówionej wizyty awaria zostanie usunięta poprzez ponowne przyklejenie zamka na odpowiednio oczyszczonym zębie. Drażnienie tkanek miękkich zakończeniem drutu czy też wysunięcie się drutu z rurki pierścienia to awarie przysparzające pacjentom nieco więcej problemów związanych z bólem.

Pojawiające się na skutek drażnienia otarcia, a czasem nawet ranki, wymagają pilnej wizyty w gabinecie w celu usunięcia awarii. Do tego czasu należy drażniące elementy oklejać woskiem ochronnym!


W przypadku awarii aparatu ruchomego, najczęstsze to pęknięcie akrylanowej płyty aparatu oraz pęknięcie czy odgięcie drucianego elementu. W każdym przypadku należy pozbierać uszkodzone części aparatu, umieścić je w pudełku i zgłosić się niezwłocznie do gabinetu. Najczęściej pęknięcia w zakresie akrylanowej płyty udaje się skleić w laboratorium ortodontycznym, po wcześniejszym pobraniu wycisków, natomiast odgięte części druciane niejednokrotnie można ponownie dopasować w gabinecie.