Aparaty stałe

PORADY ⋅ APARATY STAŁE ⋅ Retencja

- Aparat retencyjny należy nosić przez pierwsze 4 miesiące po zdjęciu aparatu stałego non stop, to znaczy zdejmując go wyłącznie na czas jedzenia i higienizacji.


- Aparat retencyjny należy myć ciepłą wodą z dodatkiem mydła (nigdy nie stosować pasty do zębów, która zawiera środki abrazyjne, powodujące powstawanie drobnych zarysowań na powierzchni aparatu. Takie rysy łatwo gromadzą płytkę bakteryjną i barwniki, przez co aparat staje się matowy i nieestetyczny). Do pielęgnacji aparatu można wykorzystać, działające antybakteryjnie, tabletki Corega tabs (zapewniają one bezpieczną i efektywną pielęgnację aparatu ortodontycznego. Składnik zmniejszający napięcie powierzchniowe oraz aktywny tlen pozwalają środkom czyszczącym i enzymom rozkładającym płytkę nazębną dotrzeć do najbardziej niedostępnych części aparatu).

Skuteczne czyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc aparatu chroni dziąsła przed infekcją, zapobiega przykremu zapachowi z ust, daje uczucie świeżości i czystości.


- Nie wolno stosować wrzątku do mycia aparatu retencyjnego.


- Należy zawsze stosować specjalne pudełko ochronne do przechowywania aparatu retencyjnego. Nigdy nie pozostawiać aparatu bez ochrony, ponieważ łatwo go zgubić lub uszkodzić.


- W razie awarii aparatu należy bezzwłocznie kontaktować się z lekarzem ortodontą.


- Należy zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne przez pierwsze pół roku co 3 miesiące, a następnie co 6 miesięcy.