Magdalena Tomasz

PORADY ⋅ HIGIENIZACJA

Zęby pacjentów leczonych ortodontycznie narażone są w większym stopniu na próchnicę. Jest to związane z zalegającymi wokół zamków złogami nieczyszczonej płytki bakteryjnej. Jeżeli pacjent nie oczyszcza zębów należycie, wówczas zgromadzone pokłady płytki bakteryjnej zalegające w sąsiedztwie zamków będą powodowały odwapnienie szkliwa zębów, a w konsekwencji próchnicę. W naszym gabinecie obowiązuje system kontroli higieny jamy ustnej podczas każdej wizyty pacjenta. Prowadzimy instruktaże higieny z wizualizacją płytki bakteryjnej, a także profesjonalne oczyszczanie zębów. Właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne i dyscyplina osobista, pozwolą na ograniczenie ryzyka próchnicy zębów.


- Należy stosować specjalistyczne szczoteczki do zębów: podstawowa szczoteczka do stosowania po każdym posiłku i dwie szczoteczki uzupełniające (jednopęczkowa - kątówka oraz szczoteczka międzyzębowa) do stosowania co najmniej 2 razy dziennie tj. rano i wieczorem, ułatwiające oczyszczanie trudno dostępnej powierzchni zęba wokół zamka ortodontycznego.


- Zalecane są specjalistyczne pasty do zębów zawierające czynniki ułatwiające odklejanie się płytki bakteryjnej, chroniące błonę śluzową oraz zabezpieczające dziąsła przed stanami zapalnymi.


 

- Wskazane jest posiadanie irygatora wodnego, który ułatwia zarówno oczyszczanie zębów, jak i kieszonek dziąsłowych.


- Zalecane są także płyny do płukania jamy ustnej (2 rodzaje płynów: do stosowania przed szczotkowaniem, który ułatwia odklejenie się płytki bakteryjnej i po szczotkowaniu, który modyfikuje elektrostatycznie powierzchnię szkliwa, zapobiegając ponownemu, szybkiemu agregowaniu złogów płytki bakteryjnej) oraz specjalne nici dentystyczne.


- Należy poddawać się kontroli higieny na każdej wizycie u lekarza ortodonty oraz w domu przynajmniej raz w tygodniu stosując indykatory płytki bakteryjnej (np. tabletki z erytrozyną).


- Należy zgłaszać się do lekarza stomatologa w celu kontroli próchnicy co 6 miesięcy.

PORADY ⋅ HIGIENIZACJA zdjęcie 1 PORADY ⋅ HIGIENIZACJA zdjęcie 2
PORADY ⋅ HIGIENIZACJA zdjęcie 3 PORADY ⋅ HIGIENIZACJA zdjęcie 4